פרויקט חנה ארנדט, אריק רידל, אוקטובר 2005

שי עבאדי - הפרויקט של חנה ארנדט - אריק רידל

ב - 1980 יצר אנדי וורהול את סדרת הדפסי הרשת " עשרה דיוקנאות של יהודים הבני מאה - העשרים ", סדרה שהציגה דמויות יהודיות כפרנץ קפקא , מרטין בובר וזיגמונד פרויד תוך שימוש בצילומיהם המוכרים. חנה ארנדט היהודיה , למרות היותה ללא ספק גיבורה ראשית של הפילוסופיה הפוליטית במאה - העשרים , נעדרה מסדרה זו . אין זו יד המקרה . בגלל קרבתה להיידגר, שנאום הכתרתו כרקטור באוניברסיטת פרייבורג סימן את נפילתם של האינטלקטואלים הגרמנים בשבי החזון הנאצי ובשל הפולמוס שעוררה בספרה " אייכמן בירושלים ", ממשיכה ארנדט גם כיום לעורר תגובות מקוטבות .

כוורהול , גם שי עבאדי משתמש בצילומים כחומרי גלם לסדרת הדיוקנאות שלו " פרויקט ארנדט ". חלקם צילומים מוכרים של ארנדט שהופיעו על כריכות ספרים וחלקם צילומים פחות מוכרים כאישה צעירה. בניגוד לוורהול עבודתו של עבאדי איננה יוצרת פופ - אייקונס אלא מנסה להשתמש בצילומים כדי להתקרב לַדמות וליצור אינטימיות . עבאדי מצליח באופן ייחודי ומעורר סקרנות להשיג מטרה זאת באמצעות טכניקת ספומטו ( מעברי אור וצל רכים ,) המזכירה את העבודה של Old-Masters . הצבעים הדהויים בציוריו יוצרים מעין אפקט מונוכרומטי . דימויים שקטים אלה , כמעט מדיטטיביים , נמצאים במתח עם מספר דיוקנאות אקספרסיביים עזי צבע , כשלצידם של הראשונים גם סדרה של שבעה דימויים סימבוליסטיים ומונוכרומטיים - למחצה החרוטים בעיפרון חשמלי על עץ . דימויים אלה מבטאים באמצעים סימבוליים את עולמה והגותה של ארנדט . הדימויים הם רבי - פנים : בדל הסיגריה המעוך המאפיין את ארנדט כמעשנת כבדה ובאותו זמן מסמל חיי - הבלות ללא יומרות ויוצר סב - טקסט שפרשנותו חלקה אירונית וחלקה אמפתית , התמונה שנושאת את השם Muttersprache [שפת – אם] המראה דמויות מיניאטוריות של אם ובת שפניהן מושחרות ואינן ניתנות לזיהוי " קיים הבדל רחב " אמרה חנה ארנדט בראיון טלוויזיוני ב " 1964- בין שפת האם וכל השפות האחרות ]...[ אין תחליף לשפת האם . אפשר לפעמים לשכוח שפת אם , זה נכון ראיתי זאת , אנשים אלו יכולים לדבר את השפה הזרה טוב ממני ]...[ אך היא הופכת לשפה של קלישאה רודפת קלישאה בדיוק מפני שהפרודוקטיוויות שקיימת בשפת האם נקטעת כאשר אדם שוכח שפה זאת ."

בדצמבר השנה ימלאו שלושים שנה למותה של ארנדט , וב - ,2006 מאה שנה להולדתה . מעגל הדימויים והדיוקנאות שיצר עבאדי יוכל לתרום תרומה אמנותית מעוררת השראה לדיון בריבוי הפנים של ארנדט : הוגת הדעות , הפעילה בעליית הנוער ובאירגון לשיקום אוצרות התרבות היהודיים , המבקרת הפוליטית והמהגרת , ריבוי שיזכה ללא ספק בעוצמות מחודשות בשנת היובל להולדתה .

אריק רידל , המוזיאון היהודי בפרנקפורט